מה זה לוגיסטיקה? ולמה היא כ"כ קריטית בעולם העסקים?

מה זה לוגיסטיקה

תוכן עניינים

לוגיסטיקה מתייחסת להעברה של סחורות ושירותים ממקום אחד למקום אחר. היא כוללת בתוכה רצף של פעולות עסקיות חיוניות, כמו רכש, אחסון והפצה. 

אם תהיתם לעצמכם:

  • למה הלוגיסטיקה חשובה כל כך?
  • מה כולל המערך הלוגיסטי של עסק מוצלח?
  • ומה בכלל ההבדל בין ניהול שרשרת אספקה לניהול לוגיסטי?

כדאי לכם להמשיך לקרוא.

מה החשיבות של לוגיסטיקה בעולם העסקים?

בתהליך הרכישה, לוגיסטיקה היא כנראה לא המילה הראשונה עליה אנחנו חושבים. מצד שני, אין ספק שהיא חלק בלתי נפרד מכל מוצר שהלקוחות שלנו רוכשים. למעשה, שיקולים לוגיסטיים משפיעים על שרשרת האספקה, על ניהול מלאי, ואפילו על המקום בו יוצבו משרדי החברה, המפעלים או המחסן הלוגיסטי. במילים אחרות, ניהול לוגיסטי חכם ונכון הוא מהותי, ויש קשר ברור בינו לבין הביצועים של הארגון כולו.

סוגי הלוגיסטיקה הנפוצים ביותר

לוגיסטיקה במסחר אלקטרוני

המסחר האלקטרוני נמצא בעלייה מתמדת בשנים האחרונות, וקצב הצמיחה המהיר מחייב את העסקים להגיב לביקושים הגבוהים, ולדרישה של הלקוחות לקבל את הסחורות שהוזמנו בזמן ובאופן מדויק. הלוגיסטיקה משחקת תפקיד קריטי בכל הקשור למסחר האלקטרוני, והיא כוללת את התהליכים הקשורים באחסון, ניהול מלאי, עיבוד הזמנות ואספקת המוצרים ללקוחות. כל זאת במטרה להבטיח הגעה של ההזמנות במלואן, באופן תקין, בעלויות נמוכות ככל האפשר וגם ברמה הגבוהה ביותר.

אם יש דוגמה אחת שאי אפשר שלא לציין, בהקשר של לוגיסטיקה ואיקומרס, זוהי כמובן, אמזון:

לוגיסטיקה של צד שלישי

המשמעות של לוגיסטיקה צד שלישי (3PL או Third Party Logistics) היא כי פעילויות לוגיסטיות רבות מתבצעות על ידי חברות חיצוניות. חברות אלה אחראיות למשל להובלות ומשלוחים, לאחסון מוצרים, לניהול מלאי ולעיבוד ההזמנות. למרות שמדובר לכאורה בעלויות נוספות המוטלות על הארגון, לוגיסטיקה צד שלישי מאפשרת לעסק להתמקד בפעילות הליבה שלו – ולהשאיר את הלוגיסטיקה למומחים.

לוגיסטיקה במשלוחים

אחד המרכיבים המרכזיים והחשובים ביותר בעבודה עם הלקוחות ובמתן שירות יעיל ואיכותי, הוא המשלוח. בתהליך מעורבות לא מעט החלטות הקשורות לתכנון מסלולים, בחירת אמצעי התחבורה המתאימים ביותר וכן ניהול זמני האספקה. אם כן, אסטרטגיה לוגיסטית צריכה לקחת את כל הנושאים הללו בחשבון כדי להבטיח חוויית לקוח מצוינת.

בואו לראות איך ענקית השילוח DHL עושה את זה:

מה כולל מערך הלוגיסטיקה של חברה?

מערך הלוגיסטיקה של העסק הוא מרכיב חיוני המאפשר את התפקוד התקין שלו, וכן את היכולת שלו לספק שירותים ומוצרים ברמה הכי גבוהה שיש. הנה כמה מהחלקים העיקריים במערך הלוגיסטי של החברה:

תכנון מלאי

בתהליך זה החברה קובעת למעשה מה היקף המלאי הנדרש כדי להבטיח עבודה יעילה, תוך מניעת מצבים בהם ישנו מחסור במוצרים, וכמובן גם מצבים בהם נותרים עודפי מלאי. תכנון חכם מבוסס על ניתוח נתוני המכירות, על תחזיות ועל היכרות מעמיקה עם המגמות הקיימות בשוק.

לוגיסטיקה נכנסת

מרכיב זה בתכנון הלוגיסטי מתייחס לתהליך שבו מתקבלים חומרים, רכיבים או מוצרים שונים מידי הספקים. בתהליך זה אפשר למנות פעולות כמו ניהול הזמנות, קבלת משלוחים, בקרת איכות והעברת המוצרים והחומרים לאחסון בדיוק במקום הנכון.

לוגיסטיקה יוצאת

מערך המשלוחים ללקוחות מורכב משורה של פרטים קטנים וגדולים, ולכולם חשיבות עליונה והשפעה רבה על השירות הניתן ללקוחות. בכלל זה אפשר למנות את תכנון מסלולי המשלוח, את הליך עיבוד ההזמנות, וכן את מלאכת האריזה והשילוח.

ניהול צי

חברות המציעות משלוחים נדרשות לנהל ביד רמה את צי הרכבים שלהן, לרבות רכבי המשלוח, המשאיות והרכבים האחרים. ניהול זה כולל, בין השאר, גם את התחזוקה השוטפת של הרכבים כדי להבטיח את תקינותם.

אחסון

עבודה יעילה של המחסן מחייבת תכנון אופטימלי וחלוקה נכונה של המרחב הקיים. ניהול לוגיסטי הממוקד באחסון יבטיח מחסן מאורגן, ניהול אפקטיבי של המלאי, וכן שמירה על כל התנאים הנדרשים כדי לשמור על איכות המוצרים והחומרים במחסן.

שיגור משלוחים

תהליך זה כולל את כל הפעילויות הנדרשות מהחברה במטרה להבטיח תכנון משלוחים מצוין, וביצוע מושלם. לצורך כך יש לבחור את ספקי השילוח, לבצע מעקב אחר המשלוחים ולוודא כי אכן הגיעו ליעדם בבטחה.

תכנון דרישה

כדי לחזות את הביקוש למוצרים ולשירותים שלה, חשוב כי החברה תבצע ניתוח מעמיק לנתונים ומגמות בשוק. לצעד זה יש מטרה ברורה, והיא לאפשר תכנון חכם של מלאי כדי לעמוד בכל הביקושים ובכל דרישות הלקוחות, ללא עיכובים.

אם אי פעם תהיתם, איך יכול להיות שבאותו מדף בסופר נמצאים מוצרים מכל העולם, במחירים נוחים?! זה הכל בזכות לוגיסטיקה. הסרטון הבא יעזור לכם להבין בדיוק איך זה עובד:

איזה משרות קיימות בענף הלוגיסטיקה?

ישנן משרות רבות ומגוונות מאוד בעולם הלוגיסטיקה, והן כוללות, בין השאר, משרות של נהגים, נותני שירותים, מנהלי שרשרת אספקה, אנליסטים, מחסנאים, מנהלי רכב או מנהלי תפעול. כל אחד מאנשי המקצוע הללו אחראי על תחומים בעלי משמעות אדירה, ואין ספק כי הם זקוקים לידע ולהכשרה מתאימה כדי להבטיח ניהול לוגיסטי מצוין, שיוביל לשירות איכותי ולשביעות רצון הלקוחות.

מה ההבדל בין ניהול שרשרת אספקה לניהול לוגיסטי?

למרות הנטייה לחשוב שניהול שרשרת אספקה וניהול לוגיסטי הם תחומים זהים, בפועל הם מתייחסים לחלקים שונים במערך המלאי והשילוח. למעשה, ניהול לוגיסטי מתמקד בפעילות של חברה אחת, על שלל הפעולות הנדרשות ממנה, כדוגמת רכישת חומרים, אריזה ומשלוח ללקוחות. מנגד, ניהול שרשרת אספקה מבוסס על מערך גדול הרבה יותר, שכולל ארגונים שונים הפועלים יחד כדי לאפשר אספקה של מוצרים ללקוחות פרטיים ועסקיים. במערך הזה נכללים ספקים, חברות שילוח, מוקדי שירות, מרכזי הפצה, לצד גורמים נוספים.

פיתוחים טכנולוגיים לוגיסטיים

פיתוחים טכנולוגיים לוגיסטיים

כמו שאתם יכולים לדמיין לעצמכם, עולם הלוגיסטיקה מתפתח כל שנה בקצב מטורף. הנה כמה דוגמאות:

בינה מלאכותית בלוגיסטיקה

אחת השחקניות המרכזיות בתעשיית הלוגיסטיקה היא הבינה המלאכותית. יש לה לא מעט שימושים בשטח, מהיכולת שלה לסייע לחזות מה יהיו הביקושים או אילו חוסרים צפויים בשרשרת האספקת, והיא יכולה לתרום גם לתכנון אופטימלי של מסלולי השילוח. לצורך הדוגמה, חברות משלוחים מובילות בעולם משתמשים בבינה המלאכותית כדי לנתח את הנתונים המתקבלים מהמכשור הקיים ברכבים, ולהסיק מסקנות לגבי עומסי תנועה ומסלולי נסיעה חלופיים שיחסכו זמן יקר והרבה מאוד כסף מדי שנה. 

אוטומציה של מחסנים לוגיסטים

השילוב של תהליכי אוטומציה במחסן הלוגיסטי הוא צעד חיוני המאפשר ביצוע של מטלות רבות ללא מגע יד אדם, מה שיכול לצמצם באופן טבעי גם את טעויות האנוש הפוטנציאליות וכמובן, העלויות. האוטומציה יכולה להופיע בשלבים שונים לאורך תהליך העבודה, למשל באמצעות שימוש ברובוטים לאיסוף פריטים או באמצעות מתן התראות אוטומטיות כאשר כמות המלאי יורדת ומתקרבת לקו אדום שהוגדר על ידי החברה. זו דרך מעולה לשדרג את הפעילות ולמנוע טעויות.

להמשך קריאה: מחסן ממוחשב – מה זה באמת אומר?

עולם הלוגיסטיקה כבר נמצא בעתיד

חברות רבות הפסיקו לחכות לעתיד והביאו אותו עד אליהן, והנה שתי דוגמאות קלאסיות לכלים מתקדמים שמשרתים היטב את הארגונים המובילים:

רכבים אוטונומיים לוגיסטיים

אם ניהול המחסן יכול להתבצע במידה רבה באמצעות אוטומציות וללא מגע יד אדם, מסתבר שגם נהיגה ברכב איננה מחייבת נהג. חברות גדולות במשק (כדוגמת ענקית המסחר "אמזון") משתמשות בכלי רכב אוטונומיים ונהנות מצמצום העלויות ומזמינות מקסימלית של הרכבים במשך כל שעות היממה, בהתאם ללוחות הזמנים הדרושים.

רחפנים לוגיסטיים

אם הרכבים האוטונומיים מספקים מענה פרקטי לעסקים, רחפנים הם כלי משמעותי לא פחות, עם השפעה אדירה על איכות הניהול הלוגיסטי. אפשר להשתמש בהם בשטח במחסן כדי לפקח באופן קבוע אחר הפעילות כולה, ואפילו כדי לשנע חומרים ופריטים קטנים בקלות ובמהירות. 

רוצים להבין מהו כוחו של מערך לוגיסטי יעיל ותקין? הסרטון הבא הוא בשבילכם:

סיכום

מאחר והמטרה העיקרית של כל עסק היא להבטיח יעילות מרבית ושירות מתקדם, ההתמקדות בלוגיסטיקה היא חלק בלתי נפרד מהפעילות שלו. חשוב להבין מה הם המשאבים הנכונים עבורכם, איך אפשר להשיג אותם בצורה טובה ואילו כלים יאפשרו לכם להעניק ללקוחות שירות מעולה עם ערך מוסף, ואפילו לצמצם את העלויות ולהגדיל את הרווחיות. וכן, זה בהחלט אפשרי.

אם אתם מחפשים מרלו"ג להשכרה או למכירה עבור העסק שלכם, צרו קשר ונשמח לעזור לכם למצוא מקום שעונה על כל הצרכים שלכם.

שתף את הכתבה:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

הלקוחות שלנו :

צריכים עזרה במציאת נדל"ן מסחרי?

השאירו לי פרטים ואעזור לכם למצוא את הנכס שאתם מחפשים.

​מאמרים באותו נושא

תוכן עניינים

ניווט מהיר לנכסים המובילים שלנו

מחפשים את המקום המדויק לעסק?

עזרתי לאינספור עסקים למצוא מחסנים לוגיסטים ומבני תעשייה, במקומות המבוקשים בישראל.
אשמח לעזור גם לכם.