מה זה מחסנאי? – כל מה שתרצו לדעת על העבודה במרכז לוגיסטי

מה זה מחסנאי

תוכן עניינים

מחסנאי הוא אחד התפקידים המרכזיים במחסן, הוא אחראי לאחסון הסחורה, מיונה והוצאתה להפצה. המחסנאי עובד בקשר צמוד עם צוות הלוגיסטיקה וההפצה כדי להבטיח שהמוצרים מגיעים ליעדם בזמן ובאופן היעיל ביותר. 

במאמר זה, נסקור את התפקידים השונים של מחסנאי, היתרונות והאתגרים שבעבודה במחסן וכיצד ניתן להפוך למחסנאי מצליח.

מה כולל תפקידו של מחסנאי

מה כולל תפקידו של מחסנאי?

במחסנים התפקיד של המחסנאי משתנה בהתאם לגודל הארגון ולצורך הספציפי של המחסן. בחברות גדולות עם מחסנים רחבי היקף ומרכזים לוגיסטיים מתקדמים, התפקיד מתחלק למספר תתי-תפקידים, כולל מלקט, בקר איכות, מלגזן ואף מחסנאי המתמחה במערכות ממוחשבות

מצד שני, בחברות קטנות יותר, התפקיד של המחסנאי יכול לכלול בתוכו מגוון רחב של משימות, החל מארגון המחסן, דרך ליקוט פריטים, אריזה, טעינה וגבייה, ועד לאחריות לקבלת הסחורה מהספקים. 

כאשר מחסנאי אחראי לכל אלה, הוא מקבל הזדמנות להתנסות במגוון תחומים במחסן ולהעמיק את הידע שלו בתחום.

שכר מחסנאי 2023 2024

כמה מרוויח מחסנאי?

נכון לשנת 2023-2024, שכר מחסנאי נע בין ₪8,061 ל- ₪10,653, כמובן שזה תלוי בתפקיד, הניסיון ואפשרויות הקידום.

למידע נוסף.

מהן אפשרויות העבודה הקיימות במחסן?

תפקידים ניהוליים במרכז לוגיסטי:

מנהל צוות

מנהל הצוות אחראי על תפקוד העובדים במחסן. התפקיד כולל ליווי אישי של העובדים, הכשרה והדרכה מתמדת והקניית הכלים הנדרשים להשגת היעדים.

יש צורך ביכולת ניהולית ובניסיון בתחום הלוגיסטי. כל עובד במחסן בעל יכולות ניהוליות יכול להתקדם לתפקיד זה.

מנהל צוות מחסן

מנהל מחסן/מנהל לוגיסטי

מנהל המחסן אחראי לניהול ותפעול פעילויות האחסון במחסן. התפקיד כולל אחריות לקבלת החלטות בנוגע לנהלי העבודה, כולל אימות רישומי המשלוחים, פריסה וטיפול בחומרים, עדכון מלאי המחסן, קביעת סדרי עדיפויות והנחיות העבודה, ניהול הצוות במחסן ואחריות לסילוק סחורה פגומה או מיושנת.

נדרש תואר ראשון בלוגיסטיקה, תעשייה וניהול או בתחומים קרובים. כמו כן, נדרש ניסיון בניהול מחסן, שליטה במערכות ממוחשבות לניהול מחסנים, יכולת ניהולית גבוהה ובמקרים מסוימים, ידע בשפה האנגלית.

מנהל מחסן - מנהל לוגיסטי

תפקידי עובדי המרכז הלוגיסטי:

מלקט או מכין הזמנות

המלקט במחסן אחראי להכנת הזמנות ללקוחות תוך איסוף המוצרים מהמדפים. במחסנים גדולים, העבודה מתבצעת באמצעות כלי עבודה להנחת הסחורה. העבודה היא פיזית ודורשת תנועה בין המדפים, הורדה והחזרת סחורה, והכנת משטחי העמסה. המלקט גם אחראי לעיטוף המשטח והצמדת מדבקה המציינת את יעד ההזמנה.

לא נדרש ניסיון קודם לתפקיד, אך נדרשת יכולת לעבודה פיזית ודייקנות רבה. רישיון נהיגה הוא דרישה בסיסית לניהול המלקטת. ידיעת קרוא וכתוב בעברית הינה חובה, ובחלק מהחברות נדרש גם ידע באנגלית ברמה בסיסית.

אפשרויות קידום: עם הזמן והניסיון, יש אפשרות להתקדם לתפקידים ניהוליים כמו אחראי צוות או בקר סחורה.

מלקט או מכין הזמנות

בקר סחורה

בתפקיד בקר סחורה, המשימה העיקרית היא להבטיח את איכות הסחורה ותוקפה בעת היציאה והחזרה למפעל. בקר הסחורה משווה את תעודת המשלוח להזמנה המקורית, מבצע בקרה על החזרות מוצרים למפעל (במקרה של מוצרים פגומים או אשר פג תוקפם) ובודק את מלאי המחסן, הוא גם אחראי להזמנת מלאי נוסף בהתאם לצורך.

דרישות התפקיד: ניסיון בעבודה במחסן, בין אם כמלקט או בתפקיד אחר, הוא יתרון משמעותי. כמו כן, התפקיד דורש אחריות, דיוק ויכולת לעבוד בסביבה מהירה ודינאמית.

בקר סחורה

מעתד מלאי

מעתד מלאי מבצע את כל הפעולות הנדרשות לניהול ובקרה אופטימליים של המלאי בעסק. מטרת התפקיד היא להבטיח שהעסק מחזיק בכמות המלאי הנכונה, כך שלא יהיו חוסרים. התהליך כולל איסוף וניתוח נתונים, הפקת דוחות מפורטים, טיפול בסחורה פגומה, הצעות לרכישות עתידיות ושיפור תהליכי הרכש והמכירה. התפקיד דורש שיתוף פעולה עם גורמים פנים וחוץ ארגוניים, כולל ספקים ומכס. מעתדי מלאי הם חיוניים בתחומים כמו ביוטק, שילוח, קמעונאות ועוד.

דרישות התפקיד: תואר בהנדסת תעשיה וניהול או בלוגיסטיקה, ניסיון מוכח בניהול מלאי ובתחום הלוגיסטיקה, יכולת לראות את "התמונה הגדולה" ולחשוב באופן מערכתי, שליטה באנגלית ברמה גבוהה, כתיבה ודיבור, מיומנות מתקדמת בעבודה עם Excel.

מעתד מלאי

מלגזן

המלגזן אחראי להפעלת המלגזה, כלי עבודה נייד המיועד להרמה והעברה של המלאי בין מחלקות שונות, מחסנים ואל משאיות החלוקה. המלגזן צריך להיות בקיא בכל מערכות התפעול של המלגזה, כולל מערכת ההרמה, ההנעה והבלימה, כדי להבטיח עבודה בטוחה ויעילה.

דרישות התפקיד: רישיון הפעלת מלגזה אשר ניתן לאחר השתתפות בקורס מיוחד, יכולת לעבודה פיזית כאשר לעיתים התפקיד כולל גם פעולות של מחסנאות. אחריות והתמודדות עם מצבים שונים, ניסיון קודם בהפעלת מלגזה הוא יתרון ובמקומות מסוימים הוא גם נדרש, היכרות עם סוגים שונים של מלגזות זה יתרון.

מלגזן

עוזר לוגיסטי

עוזר לוגיסטי הוא בעל תפקיד מרכזי בשרשרת האספקה, הוא אחראי לתיאום, מעקב והבטחת התפקוד האופטימלי של כל הפעולות הלוגיסטיות. הוא פועל בתיאום עם ספקים, לקוחות וצוות המחסן, כדי להבטיח שהמשלוחים מתבצעים בזמן, על פי ההנחיות ובאיכות הנדרשת. הוא גם אחראי לניהול המלאי, לפיקוח על הזמנות ולתיאום הפעילות היומיומית של הצוות הלוגיסטי.

דרישות התפקיד: השכלה רלוונטית בתחום הלוגיסטיקה או הנדסת תעשייה וניהול, ידע וניסיון בעבודה עם מערכות ERP, יכולת ניהולית ותפעולית גבוהה, יכולת לעבודה במקביל על מספר משימות, יכולת תקשורת גבוהה ועבודת צוות, ניסיון קודם בתחום הלוגיסטיקה הוא יתרון.

עוזר לוגיסטי

מחסנאי ממוחשב

התפקיד כולל ביצוע ספירות מלאי מדויקות במחסן. המחסנאי עובד בשיתוף פעולה עם מגוון מחלקות בחברה, כולל מחלקת התפ"י, מחלקת הרכש, מחסן הקבלה ומחלקת הייצור. במסגרת התפקיד, הוא יהיה אחראי להנפקה וקבלה של חומרי העזר והאריזה למחלקת הייצור וגם ישמור על תקשורת רציפה עם הספקים והלקוחות של החברה.

דרישות התפקיד: השכלה או קורס בניהול מחסן ממוחשב (בחלק מהמקומות זו איננה דרישה מוחלטת),  רישיון נהיגה או רישיון למלגזה, ניסיון בעבודה עם מערכות מידע ממוחשבות כמו SAP או פריוריטי, יכולת תקשורת גבוהה ועבודת צוות.

מחסנאי ממוחשב

לסיכום

המחסנאי הוא זה שמניע את התהליכים הבסיסיים והקריטיים להצלחת כל מחסן לוגיסטי

תפקידי הלוגיסטיקה הם חשובים וחלק בלתי נפרד מכל מחסן העובד בצורה טובה ויעילה.

אם אתם מחפשים מחסן לוגיסטי להשכרה או מכירה, שיתאים לצרכים הייחודיים של העסק שלכם, אנו ממליצים ליצור איתנו קשר! אנו בחברת GYL, נשמח לספק לכם את הפתרון המושלם לצרכים שלכם.

שתף את הכתבה:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

הלקוחות שלנו :

צריכים עזרה במציאת נדל"ן מסחרי?

השאירו לי פרטים ואעזור לכם למצוא את הנכס שאתם מחפשים.

​מאמרים באותו נושא

תוכן עניינים

ניווט מהיר לנכסים המובילים שלנו

מחפשים את המקום המדויק לעסק?

עזרתי לאינספור עסקים למצוא מחסנים לוגיסטים ומבני תעשייה, במקומות המבוקשים בישראל.
אשמח לעזור גם לכם.