סידור מחסן במפעל – איך עושים את זה נכון?

סידור מחסן במפעל

תוכן עניינים

סידור מחסן במפעל הוא אחד הצעדים הבסיסיים והחשובים ביותר בדרך ליצירת סביבת עבודה יעילה הרבה יותר. המחסן המסודר הוא הרי הרבה יותר מאשר נושא אסתטי. זהו כלי חיוני שמאפשר לנו לייעל את תהליכי העבודה, לחסוך זמן יקר ואפילו להגביר את הבטיחות. 

בואו לגלות איך עושים את זה נכון ואילו שיטות סידור ישדרגו את סביבת העבודה שלכם.

החשיבות של סידור מחסן במפעל

סידור מחסן כולל בתוכו שני מרכיבים עיקריים: המבנה הפיזי וחלוקת החלל העומד לרשותכם. במילים אחרות, כדי להבטיח מחסן מסודר באמת חשוב לשים לב למבנה המחסן ולשטח כולו, ולהבטיח שיש לעובדים את כל המרחב הדרוש כדי להתנועע בקלות במקום ולהגיע לכל פריט על כל מדף. צעד מהסוג הזה יבטיח ניהול מלאי חלק ויצמצם משמעותית את הזמן המתבזבז על תפעול, איתור ומיון פריטים.

הנה דוגמה מצוינת להשראה:

מה לקחת בחשבון כשמתכננים את סידור מחסן המפעל?

ייעול תהליכי פריקה, טעינה, איסוף הסחורה והמשלוח

כדי להבטיח עבודה יעילה הרבה יותר, בתהליך סידור המחסן חשוב להתמקד בייעול תהליכי העבודה השונים, ובפרט תהליכי פריקה, טעינה, איסוף סחורה והכנתה למשלוח. רצוי להקצות מסלולים ואזורים ספציפיים המיועדים לפריקה וטעינה, ואף להגדיר מקומות אחסון נגישים, שיאפשרו גישה לפריטים המבוקשים והנפוצים ביותר.

חשוב לציין כי עם מערכות אוטומטיות שונות ניתן להפוך פעולות שגרתיות כמו איסוף וסידור סחורה לפשוטות ומדויקות יותר, וכך לחסוך זמן יקר ולהגדיל את הפרודוקטיביות.

מה לקחת בחשבון כשמתכננים את סידור מחסן המפעל

חלוקה אפקטיבית לאזורים

בתכנון המחסן יש משמעות רבה לאופן שבו המרחב כולו מחולק, ויש לקחת בחשבון לא רק את סידור הפריטים אלא את כל צרכי העובדים. לצורך הדוגמה, אם המחסן אמור לכלול גם שטחי משרדים, פינות עבודה ואפילו מרחבי מנוחה, אין ספק שכל אחד מאלה ישפיע על השטח הנותר לצרכי אחסון והכנת סחורות למשלוח. לכן חשוב להגדיר מראש את האזורים השונים במחסן, וכן לתכנן חלוקה חכמה ומדויקת מאוד. 

מרחבים שיש לתת עליהם את הדעת מראש כוללים, בין היתר:

  • אזורי טעינה ופריקה
  • אזור קבלה
  • אזורי איסוף הזמנות
  • אזורי שיגור
  • איזורי שירות

בואו לראות איך אמזון עושים את זה:

שיפור נגישות לכל חלקי המחסן

נגישות מקסימלית היא המפתח ליעילות. לכן חשוב לוודא כי כל חלקי המחסן נגישים מאוד, ובוודאי בשעות העומס. אפשר לעשות זאת על ידי הקצאת מסלולים רחבים ובטוחים לתנועת עובדים וציוד, וכן באמצעות הגדרת מקומות אחסון בגובה מתאים, המאפשר הגעה פשוטה ונוחה לכל נקודה ברחבי המחסן.

שיפור נגישות לכל חלקי המחסן

תוכניות עסקיות עתידיות

תכנון חכם ונכון של המחסן מתחשב גם בצרכים העתידיים של החברה כולה. אם אתם מתכננים להתרחב, להגדיל את סל המוצרים, להרחיב את קווי הייצור ואף לשנות באופן מהותי את מוצרי החברה, כדאי להבטיח מראש כי המחסן שלכם מותאם לצרכים משתנים אלה.

תאורה מספקת ומותאמת לסידור ולפריטים המאוחסנים

זה אולי נשמע מובן מאליו, אבל תאורה טובה היא צעד קריטי בתהליך סידור מחסן במפעל, והיא עשויה להשפיע במידה רבה מאוד לא רק על היעילות, אלא גם על הבטיחות. 

כדאי להבטיח כי התאורה שתיבחר לכל פינה ברחבי המחסן תתאים לסוג הפעילות באזור זה, וכן שהיא מאפשרת ראייה ברורה של כל הסחורה, וכל המעברים.

שמירה על מעבר ברוחב מתאים

בעת חלוקת המרחב חשוב לתכנן בקפידה את המעברים בין המדפים השונים. מעברים אלה אמורים להבטיח תנועה חופשית של העובדים והציוד, גם למען הבטיחות האישית שלהם וגם כדי לייעל את העבודה ולשמור על הסחורה והציוד. מסלולים רחבים ימנעו תאונות ויסייעו בשמירה על תפקוד אופטימלי של שרשרת האספקה וזרם עבודה תקין.

תחזוקה שוטפת של המחסן

סידור מחסן במפעל מחייב תחזוקה שוטפת וקבועה. זוהי נקודה חיונית שעשויה להשפיע על תקינות המרחב ועל הבטיחות בכלל. אם כן, מומלץ לבדוק באופן קבוע את מערכות התאורה, המדפים והציוד, וכן להקפיד על סדר וניקיון באופן יומיומי.

מה משפיע על עיצוב סידור המחסן במפעל

מה משפיע על עיצוב סידור המחסן במפעל שלכם?

תקציב

איתור מחסן לוגיסטי להשכרה וסידור החלל כך שיתאים לדרישות הייחודיות שלהם, אלה שתי פעולות המחייבות תקציב מדויק. כדאי להגדיר מראש כל עלות אפשרית, לרבות תשלום למעצב המומחה בתכנון מחסנים ועד להשקעה בפתרונות אוטומציה למחסן. יתרה מכך, חשוב לבצע מראש את כל הניתוחים הנדרשים, במטרה לזהות אילו מודלים יתאימו לצרכי העסק שלכם, ואיזה ציוד יידרש כדי לספק מענה מתאים גם ליצירת מחסן מסודר ונוח, וגם למגבלות התקציב. 

בהחלט ייתכן שתמצאו בשוק מרלו"ג זמין שעונה בדיוק על הצרכים שלכם, אבל יש להיערך גם לתרחיש בו תידרשו לבצע שינויים שונים במידוף או בתכנון חלוקת החלל.

שטח המחסן

אחד המשתנים המשפיעים ביותר על היכולת שלכם לאחסן מלאי וציוד בצורה בטוחה ונכונה, הוא חלוקת השטח בצורה חכמה. לכן חשוב להגדיר מראש את כל המרחבים הנדרשים (לרבות משרדים ופינות מנוחה), ולחלק את המלאי והסחורות על פי קטגוריות או קריטריונים מסוימים. כך גם מלאכת המיון והאיתור של פריטים אלה תהיה הרבה יותר נוחה, ובעיקר הרבה יותר יעילה.

הסרטון הבא מסביר איך איך לתכנן את מקומות האחסון במחסן לוגיסטי:

הציוד הדרוש להכנסת והוצאת סחורה

תפעול מיטבי של המחסן מורכב משורה של פרמטרים שיש לתת עליהם את הדעת. הציוד הדרוש לכם כולל למשל מדפים ומסועים, וגם מלגזות, ציוד הרמה ומוצרי אריזה, וכמובן ציוד בטיחות. כל פריט ברשימה הזו מחייב תכנון תקציבי לצד הגדרת שטח אחסון הולם. אם אתם זקוקים למלגזה, הרי שלצד עלויות רכש ותחזוקה יש להבטיח כי המרחב מותאם למידותיה וכן כי יש לה מקום חניה מוגדר ומסומן.

כמות כוח האדם

כדי להבטיח סידור מחסן מיטבי יש להתייחס לא רק למרחב הפיזי ולמדפים, אלא גם למשאב האנושי האחראי לתפעול המחסן ולניהול המלאי – המחסנאים. עם זאת, כאשר אתם מגדירים את צרכי כוח האדם שלכם ומזהים מה גודל הצוות האידיאלי, עליכם להבטיח כי המחסן הייעודי מתאים לצרכים אלה, ומומלץ להיערך גם לאפשרות כי הצוות יתרחב בעתיד. זאת מתוך ההבנה כי העסק אמור להמשיך לגדול בשנים הקרובות, מה שיתבטא גם בהרחבת כוח האדם.

בטיחות

על אף שהשארנו את נושא הבטיחות לסוף, הוא למעשה החשוב ביותר ואין ספק כי זו הדאגה העיקרית של כל בעל עסק. בתכנון המבנה והעיצוב של המחסן חיוני שתפעלו על פי כל התקנות והכללים, כדי שתוכלו להבטיח את בטיחותם של העובדים שלכם. צעד זה לא רק יספק לכם הגנה משפטית בעתיד, אלא מעל לכל – יבטיח את שלומם של כל חברי וחברות הצוות.

סידורי מחסן נפוצים

סוגי סידור מחסן יעילים ונפוצים

באופן כללי ניתן להתייחס לשלוש דרכים פרקטיות ונפוצות לצורך סידור מחסן במפעל שלכם. לכל אחת מהן יש יתרונות משלה, ובאופן טבעי גם חסרונות, ולכן חשוב להכיר אותן קצת יותר לעומק.

סידור מחסן בצורת U

דרך נפוצה לסדר את המחסן היא בצורת האות U (או לחלופין, האות ח). הסיבה לפופולריות שלה היא שמדובר בשיטה פשוטה מאוד, ונוח להטמיע אותה כמעט בכל מחסן. כדי לעשות זאת נכון יש לתכנן את המידוף בחצי עיגול, כאשר האזור האמצעי מיועד לאחסון, ושני הצדדים האחרים מיועדים מצד אחד לקבלת ציוד וסחורה, ומצד שני להכנת סחורה למשלוח.

כאשר המחסן מסודר בצורת האות U הוא מחולק לשתי קטגוריות עיקריות: 

  1. אחסון סטטי למוצרים שנמכרים בקצב איטי יחסית (ולכן נמצאים יותר על המדף)
  2. אחסון דינאמי למוצרים עם דרישה גבוהה יותר. 

כך הכל מסודר בצורה ברורה ופשוטה מאוד, אם כי יש לכך גם חיסרון: המדפים סמוכים אלה לאלה, מה שעלול להוביל להיתקלות של עובדים במהלך יום העבודה.

סידור מחסן בצורת I

מודל זה מתאים למחסנים גדולים מאוד, והוא מבטיח זרימה טובה וחלקה מאוד. בשיטה זו קבלת סחורות ופריקתן הן פעולות שמתבצעות בשני צידי המבנה, ולמעשה נוצר ביניהם מעין אזור חיץ. במרכז, בין שני צדדים אלה, נמצא אזור האחסון עצמו. בדרך זו המעבר בין קבלה למשלוח הוא לינארי, וכך ניתן להימנע מהיווצרות צווארי בקבוק, אשר יוצרים עומסים גדולים על האחסון ועל תהליכי הפריקה והמשלוח.

סידור מחסן בצורת L

החלופה השלישית לסידור מחסן במפעל מבוססת על צורת האות L, כך שאזורי הפריקה והקבלה ניצבים בצד אחד של המחסן, ואילו האריזה והמשלוח בצד השני. במצב זה נוצרת זווית של 90 מעלות ושאר המרחב מיוחד למטרות אחסון בלבד. אין ספק שזו דרך טובה למנוע התנגשות בין עובדים הממוקדים במטרות ופונקציות שונות, וכן לצמצם טעויות פוטנציאליות. עם זאת, כדאי לזכור כי כדי להבטיח סידור מחסן במפעל בצורת L יש צורך בשטח גדול יחסית, אשר יאפשר עבודה נעימה ואפקטיבית הרבה יותר.

בסרטון הבא תוכלו ללמוד 4 עקרונות חשובים בעיצוב מחסנים לוגיסטים:

לא פחות חשוב – חיבור המחסן למערכת ניהול דיגיטלית

אל כל הדרכים שהוצעו כאן לשיפור היעילות ולהבטחת סדר מקסימלי במחסן שלכם, יש להוסיף צעד אחד קריטי, ונדמה שהיום הוא חיוני במיוחד: חיבור המחסן למערכת ניהול דיגיטלית כמו מערכות WMS ו- ERP. צעד זה משפר את היעילות ומאפשר ניהול פשוט ומדויק של המלאי, במקביל להגברת השקיפות בכל תהליכי העבודה במחסן. כך תוכלו לדעת בדיוק מה מצב המלאי בכל רגע נתון, וחשוב לא פחות מכך, לצמצם באופן ניכר את זמן העבודה הנדרש ואת טעויות האנוש האפשריות.

אם אתם מחפשים מקום לעסק שלכם, צרו איתנו קשר ונשמח לסייע לכם באיתור מרלו"ג למכירה או השכרה!

שתף את הכתבה:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

הלקוחות שלנו :

צריכים עזרה במציאת נדל"ן מסחרי?

השאירו לי פרטים ואעזור לכם למצוא את הנכס שאתם מחפשים.

​מאמרים באותו נושא

תוכן עניינים

ניווט מהיר לנכסים המובילים שלנו

מחפשים את המקום המדויק לעסק?

עזרתי לאינספור עסקים למצוא מחסנים לוגיסטים ומבני תעשייה, במקומות המבוקשים בישראל.
אשמח לעזור גם לכם.